Teatr studencki - Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UwB

Przejdź do treści

Menu główne:

Studenci
Небольшой театр – teatr studentów filologii rosyjskiej
2014/2015

Небольшой театр – teatr studentów filologii rosyjskiej Uniwersytetu w Białymstoku po raz kolejny wystąpił przed widzami, tym razem ze sztuką pt. „Dom mojego serca”/ „Дом моего сердца” autorstwa Aси Котляр.
   Akcja utworu rozgrywa się w domu gospodyni Radości (w tej roli Aneta Chodukiewicz), do której przychodzą nieoczekiwani i nieproszeni goście. Poznajemy takie postaci, jak Zawiść (Katarzyna Grygoruk), Nienawiść i jej mąż Strach (Emilia Hryniewicka i Magdalena Dąbrowska) oraz Obojętność (Martyna Jeneralczuk). Goście ci symbolizują ciemną stronę ludzkiej natury, a ich pojawienie się zapoczątkowuje odwieczną walkę „dobra ze złem”. Kontakt z nimi wywiera destrukcyjny wpływ na Radość, która stopniowo traci swoją tożsamość i zapomina, kim jest.
   Pojawienie się tajemniczego Wędrowca (w tej roli Igor Permiakow) - uosobienia mądrości życiowej i harmonii wewnętrznej - pomaga naszej bohaterce w odzyskaniu pierwotnej postaci.
   Spektakl jest pełen emocji, które powodują, że widz nie może pozostać obojętny na poruszane w nim problemy. Widowisko jednocześnie śmieszy, zawstydza i uczy.
   Wspaniałą grę aktorską dopełniają kostiumy, charakteryzacja i prezentacja multimedialna  wykonane przez Annę Jaroszewicz-Supruniuk.
   Przygotowaniem zespołu, jak w roku ubiegłym zajęło się dwóch doświadczonych pracowników Uniwersytetu: Pan Profesor Władimir Zaika i Pani Doktor Olga Anchimiuk.

Anna Jaroszewicz-Supruniuk

Zapraszamy do obejrzenia filmu
2016/2017
Анатолий Белкин
,,СКАЗКА О РЫБКЕ И РЫБАКЕ’’
Aктёры:

Золотая рыбка – Urszula Lipato
Царь – Angelika Wasiluk
Тётя – Katarzyna Pawłowicz
Черепаха – Anna Roszkowska
Принц – Dawid Jakubowski
Старик – Justyna Stepańczuk
Старуха – Karolina Oleńska
Ведущая – Sylwia Bondaruk

Dnia 22 kwietnia 2017 roku w ramach Dnia Otwartego Wydziału Filologicznego po raz trzeci wystąpił przed Państwem Teatr NieWielki, którego współtworzą studenci i pracownicy filologii rosyjskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Tym razem wystawiono sztukę pt.,,Сказка о рыбке и рыбаке’’ autorstwa А. Biełkina. W role bajkowych bohaterów wcielili się następujący studenci: Anna Roszkowska, Justyna Stepańczyk, Katarzyna Pawłowicz, Karolina Oleńska, Urszula Lipato, Angelika Wasiluk, Sylwia Bondaruk oraz Dawid Jakubowski.
Na pewno każdy z Państwa zna bajkę o rybaku i złotej rybce, której autorem jest wybitny wieszcz rosyjski, Aleksander Puszkin. Każdy również wie, jak wyglądało życie dziadka i babci na lądzie. Ale zapewne nikt z Państwa nie domyśla się, co działo się w głębinach morza, w królestwie tytułowej bohaterki – złotej rybki. Aktorzy Teatru NieWielkiego chcieli tę historię Państwu nieco przybliżyć.
Przygotowania spektaklu wymagały wyjątkowo dużego zaangażowania ze strony członków grupy teatralnej. Niemniej jednak reakcja widzów była doskonałą nagrodą za wszelki trud. Publiczność doceniła grę aktorską studentów, kostiumy, charakteryzację i scenografię.
Całość tego artystycznego przedsięwzięcia nadzorowali niezastąpieni  pracownicy Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej – Pan prof. Władimir Zaika oraz Pani dr Olga Anchimiuk.
                        Anna Roszkowska
                        Sylwia Bondaruk
Zapraszamy do obejrzenia filmu
2013/2014

   Pewnego dnia w naszym Instytucie zrodziła się idea stworzenia teatru amatorskiego.
   Pomysł ten wywołał poruszenie wśród studentów. W końcu każdy chciał robić coś więcej, niż tylko się uczyć. Wbrew pozorom na przesłuchanie zgłosiło się niewiele osób. Zapał znikł...  ale mimo to udało się utworzyć grupę teatralną złożoną z nietuzinkowych entuzjastów, którzy odkryli w sobie talent aktorski.
   Wszystko zaczęło się w lutym 2013 roku. Sztuka autorstwa Władimira Sołoguba pt. „Беда от нежного сердца“ połączyła studentów filologii rosyjskiej II i III roku studiów I stopnia oraz II roku studiów II stopnia - aktorów amatorów.
   Pomysłodawcami inicjatywy i jednocześnie opiekunami grupy zostali: prof. Władimir Zaika i dr Olga Anchimiuk, Rosjanie z pochodzenia, co stanowiło dodatkową zachętę dla uczestników. Pod ich czujnym okiem studenci wytrwale pracowali nad każdym detalem. Wszyscy włożyli wiele zapału, poświęcili swój czas na próby i przygotowanie, czego efekty można było zobaczyć na premierze 19 grudnia 2013 roku.
   Zapraszamy studentów zainteresowanych rozwijaniem swoich zdolności aktorskich!
Katarzyna Paliwoda

Obejrzyj film
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego